Mazurska Gmina Budry to wręcz wymarzone miejsce do rowerowych wycieczek, a słowa „cisza” i „spokój” śmiało mogłyby stanowić drugi człon jej nazwy. Z czego słynie jeszcze?
W kilku słowach charakteryzuje ją wójt Józef Markiewicz – Gmina czyste powietrze i gospodarka ekologiczna.
Ale gmina słynie też z tego, że żywe są tu wciąż wspomnienia o miejscowym młynie, w którym mielono zboże z okolicznych pól.
– Ostatnim użytkownikiem młyna w Budrach był GS Samopomoc Chłopska z Węgorzewa, tutaj rolnicy przywozili zboże, które się mlęło na potrzeby nasze, a także piekarni działających na naszym terenie – dodaje Józef Markiewicz, Wójt Gminy Budry.
Od lat osiemdziesiątych młyn czekał na drugie życie, a gmina na okazję by pozyskać środki na jego rewitalizację. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz wreszcie udało się.
– W tej chwili pojawiły się fundusze unijne, za które można ten młyn wyremontować i pozostawić ten młyn naszym wnukom, prawnukom, żeby mogli oglądać jak kiedyś wyglądała produkcja mąki, a poza tym tutaj są maszyny zabytkowe – wyjaśnia wójt.
Więcej o zagospodarowaniu młyna i o tym, skąd bierze się chleb w materiale wideo:
Rewitalizacja młyna w BudrachJednym z działań w ramach projektu ▶️ „W drodze kultury i rzemiosła - Sakiai - Budry” jest 🛠 rewitalizacja młyna w Budrach. Od lat 80. ubiegłego wieku obiekt czekał na drugie życie, a gmina Budry na okazję by pozyskać środki na jego rewitalizację. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz wreszcie udało się.
Opublikowany przez W drodze kultury i rzemiosła - Sakiai -Budry Czwartek, 29 kwietnia 2021