12 września, w ramach projektu W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai -Budry zorganizowane były Targi Litewskie w Budrach, których głównym celem była prezentacja produktów lokalnych i wyrobów rzemieślniczych obu narodowości.
W targach wzięli udział rzemieślnicy i twórcy ludowi naszych partnerów z Litwy, którzy przygotowali stoiska z rękodziełem oraz produktami lokalnym: domowym chlebem litewskim, miodami i produktami z wosku pszczelego, ceramiki, artystycznej biżuterii, ręcznie wykonanymi z misternymi wzorami pocztówkami i innymi produktami.Natomiast gospodarze zaprezentowali się z warsztatami pieczenia sękacza, mielenia na żarnach i pieczenia blinów, ceramiką, wyrobami z drewna i innym rękodziełem. Na stoiskach sprzedawane były również miody i produkty pszczele, tradycyjne mrówkowce, sękacze, grzybki i inne produkty kuchni regionalnej. Zorganizowane kiermasze służyły poznawaniu dziedzictwa kulturowego i kulinarnego obu partnerów. Podczas targów zorganizowane zostały warsztaty edukacyjne. Litewscy instruktorzy z Zanavykų muziejus przeprowadzili warsztaty zdobienia drewnianych skrzyneczek oraz przekazali wiedzę na temat doboru kolorów i symboliki dekorowania skrzynek.Niezwykle ciekawą atrakcją targów były również warsztaty tkania ozdobnych, kolorowych krajek. W ramach partnerskiej współpracy Litwa –Polska gościliśmy delegację samorządu Sakiai: Edgarasa Pilypaitisa – Mera Sakiai, Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Dariusa Aštrauskasa, burmistrz Violetę Simonavičienė oraz Rimu Vasaitene – Dyrektor Zanavykų muziejus, a zarazem koordynator litewski projektu W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai -Budry.
Ogromną niespodzianką był koncert Mera Sakiai Edgarasa Pilypaitisa, który dedykował swój występ organizatorom, gościom oraz wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Na scenie z malowniczym koncertem wystąpił gościnnie kwartet wokalny „Matki i Córki” z miasta partnerskiego Sakiai, który malowniczym koncertem rozkołysał całą publiczność.Wspólne wydarzenia realizowane w projekcie W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai -Budry, to nie tylko poznawanie wzajemnych tradycji, rzemiosła i dziedzictwa kulturowego, ale również budowanie więzi i relacji międzyludzkich obu narodowości. Dziękujemy muzeum za życzliwą, rzetelną i twórczą współpracę.