Od ponad roku Gmina Budry wspólnie z Muzeum Zanavykai na Litwie realizuje projekt pt. „Na drodze kultury i rzemiosła – Sakiai –Budry” w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020. Jego celem jest m.in. współpraca między ludźmi i instytucjami. Do tego czasu zrealizowano już wiele działań opartych na współpracy transgranicznej i poznawaniu dziedzictwa kulturowego obu krajów. Dni Kultury i Rzemiosła z Targami Polskimi w Muzeum Zanavykai to kolejne wydarzenie współpracy międzynarodowej, które odbyło się 25-26 września w ramach Międzynarodowego Edukacyjnego Festiwalu Chleba „Wszędzie znajdziesz ławkę ze swoim chlebem”.
W targach wzięli udział wystawcy z Gminy Budry oraz Sakiai, prezentując m.in. wyroby rzemieślnicze, miody, ceramikę, rękodzieło i inne produkty lokalne. Gospodarzem 2-dniowego wydarzenia było Zanavykų Muziejus, które zorganizowało ciekawy program edukacyjno – artystyczny przybliżający kulturę i tradycje obu krajów. Uczestnicy z Polski wysłuchali ciekawych wykładów na temat narodowych wzorów i kolorów Litwy wykorzystywanych w strojach ludowych skrzyniach z symbolami drzew życia. Wzięli też udział warsztatach poświęconych pieczeniu chleba, tkania i malowania na drewnie. Grupy folklorystyczne z Sakiai zaprezentowały obrzędy związane z zakończeniem żniw połączone z degustacją tradycyjnych litewskich produktów lokalnych. Uczestnicy wydarzenia poznali ścieżkę edukacyjną od zbierania zboża, poprzez ręczne młócenie, czyszczenie, mielenie, przesiewanie mąki na muzealnych urządzeniach z XX w.
W wyremontowanym Domu Rękodzieła wszyscy mieli okazję skosztowania świeżo upieczonego żytniego chleba. Między warsztatami polskie i litewskie zespoły ludowe Budzewiaki, Alebabki i Absolwent oraz Luk šiai KC Zypliai Manor Band zaprezentowały bogaty program artystyczny. Drugiego dnia uczestnicy zwiedzali muzeum z bogato wyposażonymi eksponatami w Čekauskų etnografijos muziejus , a także wzięli udział w warsztatach pieczenia sękacza w Lekėčių Bendruomenės Moterų Klubas połączonych z degustacją specjałów kulinarnych kuchni litewskiej. Wzajemna, dobrze układająca się współpraca ożywiła kontakty na zaprzyjaźnionym obszarze Polski i Litwy.