Gmina Budry wspólnie z Muzeum Zanavykai na Litwie zrealizowała projekt pt. „W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai –Budry” w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020. Główny cel, jakim była współpraca między ludźmi i instytucjami był realizowany przez szereg przedsięwzięć opartych na współpracy transgranicznej i poznawaniu dziedzictwa kulturowego obu krajów, o czym informowaliśmy Państwa za pośrednictwem strony mlyn.budry.pl oraz naszego Fanpage’a. Wzajemna, dobrze układająca się współpraca ożywiła kontakty na zaprzyjaźnionym obszarze Polski i Litwy.
Dwuletni okres intensywnych działań zakończył się również poważnymi inwestycjami. Wyremontowany został Młyn w Budrach oraz Dom Rzemieślnika w Sakiai.
Uroczystemu otwarciu Młyna, 7 sierpnia, towarzyszyło wiele wydarzeń artystycznych, połączonych z atrakcjami dla rodzin i dzieci. Tego dnia młyn zwiedziło kilkaset osób, a główny punkt wydarzenia jakim był mapping 3d obejrzało ok. 1000 osób. Uroczystość otwarcia młyna była dużym przedsięwzięciem, w które zaangażowało się wiele osób prywatnych, instytucji, grup sformalizowanych i nieformalnych.
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy swoją przychylnością, również finansową, a także dobrą energią i pracą, przyczynili się do atrakcyjności wydarzenia. Kolejność jest przypadkowa i mamy nadzieję, że nikogo nie pominęliśmy: Gminny Ośrodek Kultury w Budrach – realizacja imprezy, występy artystyczne zespołów i solistów, pracownicy Urzędu Gminy Budry – pomoc w realizacji imprezy, Klub Senior + w Budrach – prowadzenie warsztatów chlebowych, Zespół Budzewiaki – prowadzenie warsztatów plecenia wieńca dożynkowego, Janusz Janowski – niezastąpiona rola przewodnika podczas zwiedzania młyna, Leszek i Wiesław Zwolińscy – udzielanie fachowych informacji o działaniu młyna dla zwiedzających, Warsztat terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim i Monika Strojek – prowadzenie warsztatów ceramicznych, wystawa ceramiki, Jacek Filc i Janusz Janowski – promocja wydarzenia podczas Jarmarku w Węgorzewie, Zakład Biłas i Synowie w Giżycku – założenie skrzynki energetycznej na placu, Pracownia Skiroławki – plener malarski oraz zakup i przygotowanie tablic wielkoformatowych, Roma Waszak – wystawa obrazów „Zagubiony wątek” oraz wystawa prac uczestników pleneru w Piłakach Małych, Danuta Sewruk – namalowanie obrazu z widokiem młyna w zabytkowej ramie okna, Piotr Bogdaszewski – pokaz rzeźbienia wielkogabarytowego, Stowarzyszenie Historyczno- Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz – stoisko z zabytkowymi motocyklami, eksponatami militarnymi i nie tylko, kreatywnymi zabawami dla dzieci, pyszną zupą z kociołka oraz goframi pieczonymi w zabytkowym piecu, Szpital Psychiatryczny w Węgorzewie- przygotowanie posiłków regeneracyjnych, Józef Markiewicz – przekazanie w darze eksponatów młyńskich, Jacek Gosk – przekazanie w darze żarna, wolontariuszki ze świetlicy w Ołowniku z opiekunem Patrycją Milinkiewicz – prowadzenie animacji dla dzieci, Jacek Filc – prowadzenie warsztatów performatywno arteterapeutycznych, wykonanie tablicy do pamiątkowych fotek, Ochotnicza Straż Pożarna w Budrach – pokaz sprzętu ratowniczo- gaśniczego, prowadzenie atrakcyjnych zabaw z torem przeszkód, Zbigniew Śmierzyński – wypożyczenie leżaków, Irena Preugszas – przekazanie archiwalnego filmu o pracy młyna z 1994r, Janina Rodzewicz – warsztaty na kole garncarskim, wystawcy – przygotowanie smakołyków na stoiskach, Marta Bura Janowska – wydruk banera. Pomoc finansowa: Zakład Remontowo-Budowlany Krzysztof Kulbacki, Usługi Transportowe TRANSESKA Stefan Hałuszko, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” Węgorzewo.Przede wszystkim podziękowania należą się Annie Kowalewskiej – koordynatorowi projektu za profesjonalne działanie i współdziałanie z całym środowiskiem.